Powrót

Wycieczka samochodowa. Wszystkie miejsca są zadaszone dlatego polecam wybrać się na tą wycieczkę gdy pada.
Miejsce wyjazdu: Libiąż.
Trasa długości ok 180 km. czas 8 godzin.

Wyjazd z Libiąża przez Chełmek (droga 780) następnie Imielin (droga 934) aż do Mysłowic. W Mysłowicach po przejechaniu pod wiaduktem skręcić w lewo wg drogowskazu Muzeum Miasta Mysłowice.

Mapa dojazdu

Muzeum pożarnictwa Muzeum pożarnictwa znajduje się w tym samym budynku co Muzeum Miasta Mysłowice. Parking zaraz pod muzeum. W niedzielę wstęp wolny. W muzeum znajduje się wiele przedmiotów związanych ze strażą pożarną: samochody strażackie, urządzenia do gaszenia, mundury strażaków, stare zdjęcia .... dzieci są zachwycone a i starsi wiele ciekawego się dowiedzą. Górą nie wychodząc z budynku można przejść do Muzeum Miasta Mysłowic.

Z Mysłowic udajemy się na drogę S1 (spod muzeum wjeżdżamy na drogę 934 skręt w lewo a następnie skręcamy na drogę 79 w prawo i na drogę S1 kierunek Warszawa ) kierujemy się na port w Pyrzowicach a potem na Tarnowskie Góry.(droga 78)

Mapa Tarnowskie Góry dojazd do kopalni

[Rozmiar: 1518 bajtów] Jedziemy do Tarnowskich Gór do Kopalni Srebra.Wjeżdżamy na obwodnicę szukamy tabliczek kierujących do Kopalnia Srebra i jedziemy tak jak wskazują drogę. Mały parking przy kopalni. Zwiedzanie kopalni może odbywać się już przy 2 osobach jednak wtedy cena biletu jest wyższa. Zwykle po zebraniu się pewnej grupy rozpoczyna się zwiedzanie. Najpierw przewodnik oprowadza po ekspozycji na górze (czekając na kolejnych turystów) następnie zjazd w dół windą 40 metrów. Zwiedzamy podziemne tunele, komory, płyniemy łódką po zalanym korytarzu. Po wyjeździe na górę przewodnik oprowadza jeszcze raz po ekspozycji tych którzy doszli później.
Obok kopalni jest Skansen Maszyn Parowych (ponad 30 eksponatów). Nie zwiedzaliśmy go bo padał deszcz.
Wracamy do drogi głównej (78) skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Gliwic. Po drodze mijamy Sztolnie Czarnego Pstrąga.Nie zwiedzamy jej ze względu na małą ilość czasu.

[Rozmiar: 3932 bajtów] W Gliwicach udajemy się do Palmiarni Miejskiej. Dojazd niestety jest trochę skomplikowany dlatego warto zapytać od drogę na miejscu. Ciekawy opis palmiarni znalazłem w Gościu Niedzielnym.

Powrót do Libiąża autostradą.